2. oddelenie
vychovávateľka Martina Barantalová
II.A, II.B
Obedy : Pondelok 11.35 - 11.55 hod
Utorok 12.25 - 12.45 hod
Streda 12.25 - 12.45 hod
Štvrtok 12.40 - 12.55 hod
Piatok 11.40 - 11.55 hod
MAREC V ŠKD
Mesiac kníh a jarné objavy
Marec je mesiac kníh, a preto sme v ŠKD venovali veľkú pozornosť čítaniu, tvorivosti a objavovaniu sveta literatúry. Deti sa zúčastnili viacerých zaujímavých aktivít, ktoré ich motivovali k láske ku knihám a rozvíjali ich fantáziu.
Čitateľské dobrodružstvá
Navštívili sme knižnicu a čitáreň, kde sme objavovali nové príbehy. Deti prezentovali svoje obľúbené knihy a podelili sa o to, prečo ich zaujali. Skúsili sme si rolové čítanie a príbehy sme oživili aj bábkovým divadlom. Vytvorili sme si vlastné čitateľské karty. Pustili sme sa do výroby draka z rozprávky Lomidrevo a dokonca sme si skúsili vytvoriť vlastný komiks. V počítačovej miestnosti sme pomocou programu Skicár navrhli úvodné strany kníh.
Od semienka po rastlinu
Jar nás inšpirovala k poznávaniu rastlín a ich rastu. Deti sa dozvedeli: Ako rastie kvet a aké sú správne postupy pri sadení. Ako sa vyvíja tulipán – od malej cibuľky až po rozkvitnutú rastlinu. Spoločne sme si nacvičili pieseň Červený tulipán.
Hravé popoludnia
Postavili sme si veľký bunker a zažili dobrodružstvá v našom „tajnom úkryte“. V telocvični sme si užili pohyb pri hre Kráľ strelcov.
JANUÁROVÉ AKTIVITY
V priebehu januára sa deti v školskom klube detí zapojili do rôznych tvorivých a vzdelávacích aktivít:
Výtvarná tvorba: Deti dostali pod vianočný stromček sadu temperových farieb, ktorú využili pri výrobe papierových domčekov a mačiek.
Vtáci v zime: Prostredníctvom prezentácie, rozhovoru a diskusie sa oboznámili s témou zimného prežívania vtákov. Sledovali live vysielanie z kŕmidla v Likavke na stránke kukaj.sk a následne sa zapojili do výroby vtáčej búdky a kŕmenia vtákov.
Literárne dopoludnie: Návšteva čitárne priniesla deťom zážitok z čítania príbehu Petronela Jabĺčková, po ktorom nasledoval rozbor deja a diskusia.
Hudobno-recitátorská príprava: Deti sa učili nové zimné básne a piesne, medzi nimi Teta Zima a Bude zima, bude mráz, v rámci nácviku programu.
Kreatívne dielne: Tvorili snehuliakov z toaletných roliek a experimentovali s akvarelovou soľnou technikou. Táto technika spočíva v tom, že soľ absorbuje vodu s pigmentom, čím na maľbe vznikajú originálne svetlé škvrny a textúry pripomínajúce mramorovanie alebo hviezdnu oblohu. Výsledkom bol výtvarný motív „Cválajúci kôň“.
Navštívili sme aj Obecný úrad vo Veľkom Záluží, za sprievodný výklad ďakujeme Ing. Liptákovej a Mgr. Kratochvílovej.
Január v ŠKD priniesol bohatý program plný kreativity, poznania a zážitkov!
Ďalšie fotografie z našej pestrej činnosti nájdete vo fotogalérii.
November v ŠKD
Zimné športy - prezentácia, rozhovor, kvíz, tvorenie
Zdravá a nezdravá výživa - priraďovanie, tvorenie
Výzdoba triedy a príprava na zimné a vianočné obdobie
Stavanie vianočného stromčeka
Nacvičovanie vianočného programu
Nácvik nových pohybových hier
Návšteva PC miestnosti
Ďalšie fotografie z našej činnosti nájdete vo fotogalérii.
Rada by som vám predstavila nový koncept, ktorý som zaviedla v ŠKD: Hodinu šťastia. Táto hodina je navrhnutá na podporu emocionálneho a sociálneho rozvoja detí, čím im pomáha lepšie zvládať každodenné výzvy, nadväzovať zdravé vzťahy a rozvíjať pozitívne sebavnímanie.
Dôvody, prečo som sa rozhodla zaradiť túto hodinu, sú veľmi jednoduché a podložené výskumom:
1. Zdravie a pohoda detí
Deti dnes čelia väčšiemu stresu, než kedykoľvek predtým. Hodina šťastia poskytuje deťom čas a nástroje, ako pracovať so svojimi pocitmi, uvoľniť sa a zvládať stres zdravým spôsobom.
2. Rozvoj emocionálnej inteligencie
Deti sa učia rozoznávať a pomenovať svoje emócie, čo je základným krokom k tomu, aby ich mohli správne spracovať a zvládnuť. Zároveň sa učia rozpoznať a rešpektovať emócie iných, čo im pomáha v rozvoji empatie a schopnosti rozumieť druhým.
3. Posilnenie sociálnych zručností a priateľských vzťahov
Na hodinách šťastia pracujeme na aktivitách, ktoré podporujú spoluprácu, rešpekt a ohľaduplnosť. Učia sa, ako správne komunikovať a riešiť konflikty, čo sú základné zručnosti, ktoré využijú po celý život.
4. Podpora sebadôvery a pozitívneho sebavnímania
Pomáham deťom uvedomiť si ich silné stránky a naučiť sa oceniť svoje úspechy. Keď si deti budujú sebadôveru a pozitívny obraz o sebe, lepšie zvládajú výzvy a sú schopné zvládať aj neúspechy.
5. Tvorba pozitívnych návykov
Prostredníctvom relaxačných cvičení, záznamov vďačnosti či drobných dobrých skutkov deti získavajú nástroje, ktoré im môžu pomáhať nielen počas školských rokov, ale aj v neskoršom živote.
Mojím cieľom je, aby sa vaše deti cítili v škole príjemne, bezpečne a podporované. Veríme, že Hodina šťastia im pomôže rásť nielen ako študentom, ale aj ako spokojnejším a sebavedomejším ľuďom. Ak máte akékoľvek otázky alebo podnety, som vám k dispozícii.
Október v ŠKD
Návšteva čitárne - príbeh o Tobiaskovi z knihy "Slnko svieti pre všetky deti rovnako" táto kniha má v sebe krásne posolstvo o tom, ako všetky deti, nehľadiac na ich rozdiely si zaslúžia byť svojím okolím rešpektované a milované.
Dekoratívne spracovanie prírodnín - postavičky z gaštanov
Október mesiac úcty k starším- zhotovenie darčekov pre dedka a babku
Les ako životné prostredie pre zvieratá, rastliny a huby - prezentácia o zvieratách žijúcich v našich lesoch, tvorenie z papiera (líška)
Spoznávanie húb, rozdelenie na jedlé, nejdlé a jedovaté - vypracovanie muchotrávky červenej
Tvorba zmiešaného lesa - rozhovor o druhoch lesov
Vtáčie hniezda
Kvíz o lesných zvieratách
Výroba hmyzu a chrobákov pomocou listov
Ochutnávka jedla - deti hádali podľa chuti, čo majú v ústach
Hľadanie pokladu podľa mapy, ktorú si pre druhákov pripravili tretiaci a štvrtáci.
1SEPTEMBER V II. ODDELENÍ ŠKD
Poklady z našej záhrady (tvorba slnečníc pomocou techniky bodovej grafomotoriky, ďalej tvorba jablka mozaikovou technikou, ochutnávka ovocia, výtvarné stvárnenie zeleniny pomocou temperových a vodových farieb)
Farebná jeseň (Pozorovanie zmien striedaním sa ročných období v rámci rekreačných prechádzok, hra s fantáziou - maľovanie jesenného lesa, výroba jesenných listov – opakovanie si farieb jesene, vytváranie sovičiek, jesenné pexeso na interaktívnej tabuli)
Doprava (deti si na papier kreslili cestu do školy, opakovali sme si pravidlá cestnej premávky, naučili sme sa novú pohybovú hru semafor, vypracovanie pracovného listu na tému dopravné prostriedky, kreslenie obľúbeného dopravného prostriedku)
Štafetové hry v telocvični
Súťaž o najkrajšiu stavbu z lega a iných stavebníc – Tvorba vlastnej dedinky
Úprava okolia školy – čistenia pieskoviska10