Informácia o výskyte neuroinfekcií - zápalov mozgu a mozgových blán
Na Infekčnej klinike vo Fakultnej nemocnici v Nitre bolo v období od septembra do novembra 2014 hospitalizovaných 29 pacientov s diagnózou neuroinfekcie - zápaly mozgu a mozgových blán neobjasnenej príčiny, pravdepodobne vírusového pôvodu. K 21.11.2014 bolo aktuálne hospitalizovaných 10 pacientov.
Ochorenia sa vyskytli väčšinou u mladistvých vo veku 12 - 17 rokov. Na základe zistených anamnestických údajov chorí mladiství navštevovali rôzne školy a školské zariadenia a počas mimoškolskej záujmovej činnosti navštevovali krúžky spojené so zvýšenou fyzickou a psychickou záťažou. Chorí najčastejšie udávali bolesti hlavy, zvýšené teploty až horúčky, vracanie, pocity na vracanie, únavu. Diagnóza bola stanovená na základe klinických príznakov a biochemického vyšetrenia mozgovomiešneho moku. Kultivačné vyšetrenia mozgovomiešneho moku, ktoré by potvrdili bakteriálneho pôvodcu nákazy boli negatívne u všetkých chorých.
Vírusový zápal mozgu a mozgových blán je vyvolávaný rôznymi vírusmi, z ktorých najčastejšou príčinou sú enterovírusy. Tieto sa zvyčajne vyskytujú na jar a na jeseň. Enterovírusy sa väčšinou šíria priamym kontaktom, rukami infikovaného jedinca. Môžu sa však šíriť aj prostredníctvom dýchacích ciest, kvapôčkovou infekciou. K prenosu môže dôjsť aj slinami pri pití z toho istého pohára, či fľaše alebo pri delení desiaty medzi deťmi. Inkubačný čas ochorenia je zväčša 10 – 20 dní. Väčšina ľudí sa úplne uzdraví za 7 - 10 dní.
V prevencii majú nezastupiteľnú úlohu všeobecné zásady prevencie pred infekciami dýchacích ciest a črevnými infekciami, ako aj dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu. Jedná sa predovšetkým o dodržiavanie nasledovných odporúčaní:
- časté umývanie rúk po každom kýchnutí, kašľaní a vyfúkaní nosa, po použití sociálnych zariadení, pred jedlom, v školskom prostredí môže dôjsť k znečisteniu rúk aj pri dotýkaní sa rôznych spoločne používaných predmetov (školský nábytok, hračky, učebné pomôcky, knihy, telovýchovné pomôcky, klávesnica na počítači, kľučky na dverách, vodovodné batérie, splachovače, sedadlá na WC, pisoáre.... ),
- individuálne používanie premetov osobnej hygieny (hygienické vrecúška), predovšetkým vlastné uteráky na osušenie rúk alebo zabezpečenie jednorazových utierok na osušenie rúk, používanie jednorazových vreckoviek, zabezpečenie mydiel na umývadlách,
- počas dňa opakované krátke a intenzívne vetranie vnútorných priestorov v školách (učebne, šatne, chodby),
- upratovanie a dezinfekcia spoločných priestorov a predmetov,
- vyhýbanie sa priestorom s vysokou koncentráciou ľudí a kontaktu s chorými osobami, predovšetkým v období chrípkovej sezóny,
- obliekanie primerané aktuálnej poveternostnej situácii,
- dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu,
- správna výživa s dostatkom ovocia, zeleniny a tekutín,
- dostatočne dlhý spánok a odpočinok.
Prevádzkovateľov škôl a školských zariadení upozorňujeme na povinnosť trvale zabezpečovať opatrenia na predchádzanie prenosným ochoreniam, ako aj povinnosti na zabezpečovanie čistoty a upratovania priestorov škôl v súlade so schválenými prevádzkovými poriadkami.
V Nitre dňa 24.11.2014 MUDr., Mgr. Katarína Tináková, MPH,MHA
regionálna hygienička